CHATKA AKT

Serdecznie zapraszamy do Chatki AKT na Pietraszonce w Istebnej.

Masz ochotę uciec przed cywilizacją i przejść się po górach?
A może chętnie posiedzisz wieczorem przy kominku, albo przyłączysz się do wspólnego brzdąkania na gitarze? Jeśli tak – trudno o lepsze miejsce!

Chatka prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny Watra, działający przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach od 50 lat i jest jednym z nielicznych takich miejsc w Beskidzie Śląskim.

W ciągu roku ruszamy z obsługą w każdy piątek wieczorem i działamy aż do niedzielnego popołudnia. W czasie ferii (ferie studenckie + ferie szkolne w woj. śląskim) i wakacji (lipiec, sierpień, wrzesień) przyjmujemy gości przez cały tydzień.

!!!Uwaga!!! Wszystkie terminy kiedy chatka jest czynna możesz potwierdzić zaglądając do naszego terminarza. Chatka jest zamknięta kiedy nie ma informacji o obsłudze lub kiedy jest informacja, że w dane dni jest ona właśnie zamknięta.

 Zapewniamy:

 • Około 50 miejsc do spania- należy mieć własne śpiwory, a w przypadku większych imprez warto zaopatrzyć się w karimatę
 • Pełen aneks kuchenny- kuchnia zaopatrzona jest w lodówkę i piec oraz wszelkie potrzebne naczynia- garnki, kubki, talerze, patelnie, miski i sztućce
 • Bieżącą wodę w kranie- w odpowiednich porach także ciepłą
 • Dwa prysznice- jeden w chatkowej łazience, drugi- na dworze(prysznic słoneczny)
 • Palenisko
 • Dostęp do instrumentów- gitary
 • Niesamowitą atmosferę około 150-letniej górskiej chaty
 • Brak dóbr cywilizacyjnych – w Chatce obowiązuje zakaz słuchania muzyki z odtwarzaczy, używanie komputerów ograniczamy do niezbędnego minimum, o TV itp. należy kategorycznie zapomnieć

Rezerwacje

Zarezerwować nocleg może każdy. Rezerwacje są obowiązkowe dla grup powyżej 5 osób(chodzi o to żebyście na pewno mieli zapewnione miejsce).

Oczywiście do Chatki można przyjechać w ciemno i miejsce na pewno się znajdzie, noclegu nie odmówimy nikomu, jednak w przypadku trafienia na np. większą imprezę należy liczyć się ze spaniem na glebie.

Chatka jest otwierana zwykle późno wieczorem, ponieważ obsługa może dojeżdżać po swojej pracy. Czasem jest to nawet godzina 21-a.

Jak zarezerwować miejsca na chatce:

 1. Zadzwoń na numer chatkowy: 793 078 887. Jako, że Zastępca Kierownika Chatki pełni różne obowiązki, radzimy dzwonić po godz. 17.
 2. Napisz maila: watra.chatka@gmail.com
 3. Napisz na Chatkowego facebook’a: https://www.facebook.com/ChatkaAKT

W wiadomościach podajemy swoje nazwisko, ilość osób, dokładny termin pobytu oraz nr kontaktowy.

 

Cennik

Ceny noclegów (od osoby):

 • ulgowy 15
 • normalny 18 zł
 • namiot 10 zł,
 • klubowicz i SKPB 13 zł,
 • klubowicz student do 26 roku życia za darmo,
 • bokówka 25 zł od osoby

Terminarz Chatkowy

Wszelkie informacje o tym czy nasza Chatka jest otwarta czy zamknięta znajdziecie poniżej. W terminarzu sprawdzicie też swoją rezerwację i ilość osób mających zarezerwowany nocleg w danym terminie.

Dojazd

Do Chatki można dotrzeć na kilka sposobów.

Najlepszym dojściem do chatki jest zielony szlak zaczynający się na dworcu kolejowym w Wiśle Głębce, prowadzący na Kubalonkę skąd rozpoczyna się szlak czerwony przez przełęcz Szarcula i Stecówkę. Za Stecówką można skorzystać ze skrótu chatkowego, oznaczonego niebiesko- białymi znakami(odbicie w prawo od czerwonego szlaku na Baranią Górę). Wisła Głębce- Chatka AKT: około 2,5 h.

Tuż przy Chatce biegnie zielony szlak pieszy z Istebnej-Tartaku(skręt w lewo przed Biedronką), który biegnie przy Chatce, a który prowadzi do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą.

Od strony Koniakowa dojście na Chatkę niebieskim szlakiem zajmie nam ok. 1,5h.

W odległości około 15 min marszu od Chatki znajduje się węzeł szlaków na górze Karolówka:

niebieski szlak pieszy – z Koniakowa na Baranią Górę,

zielony szlak pieszy – z Istebnej na Baranią Górę (wspomniany powyżej),

czarny szlak pieszy – szlak łącznikowy pomiędzy Karolówką, a  czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Jest też oczywiście możliwość dojazdu własnym samochodem. W Istebnej obok stacji benzynowej(przed Biedronką) skręcamy w lewo i jadąc asfaltem(zielony szlak pieszy) obok ośrodków narciarskich Zagroń, Złoty Groń cały czas prosto, dojeżdżamy po kilkunastu minutach do Chatki(około 8 km). Z racji małej ilości miejsc parkingowych polecamy dojście na własnych nogach.

W okolicy

Barania Góra i schronisko na Przysłopie – Od Chatki idziemy pół godziny zielonym szlakiem  do schroniska na Przysłopie. Tam możemy zwiedzić Izbę Leśną z wieloma gatunkami okolicznych roślin i zwierząt. Następnie wchodzimy na czerwony szlak  i po godzinie stajemy na szczycie Baraniej Góry.

Stecówka – Po wyjściu z Chatki skręcamy w lewo asfaltem, po około 30 minutach odbijamy w prawo na niebiesko- biały szlak chatkowy. Gdy dojdziemy do asfaltu i kapliczki skręcamy w prawo i następnie w lewo asfaltem dochodzimy do celu. Na Stecówce zobaczyć możemy odbudowany zabytkowy drewniany Kościół.

Koniaków – Najpierw wchodzimy szlakiem zielonym  na Karolówkę. Skręcamy na szlak niebieski . Po prawie dwugodzinnym spacerze znajdujemy się w pobliżu Ochodzitej. Znajduje się na niej punkt widokowy. W Koniakowie możemy zwiedzić muzeum koronki (Koniaków 505).

Idąc asfaltem(zielony szlak) po około 1.5 h dotrzemy do działających w zimie dwóch wyciągów narciarskich: Zagroń, Złoty Groń

Idąc asfaltem w lewo(około 10 minut) możemy zajść także do „Agroturystyki u Danki”- Istebna 691(duży dom po lewej stronie drogi) i po wcześniejszym umówieniu zjeść pyszny domowy obiad. Agroturystyka prowadzona jest przez p. Danutę Waszut. Kontakt: 604 956 924.

W Istebnej (Wilcze) 340 można zwiedzić Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki.

Często zadawane pytania:

 1. Dlaczego pobieramy zaliczkę przy rezerwacji? 

Pobieramy ją aby mieć pewność, że grupa, która dokonała rezerwacji na pewno pojawi się na miejscu. W przeszłości bowiem zdarzały się sytuacje, że grupa rezerwowała dużą ilość miejsc noclegowych i bez odwołania rezerwacji nie przychodziła na Chatkę.

 1. Czy można odzyskać pieniądze za niewykorzystaną rezerwację? 

Oczywiście. Wystarczy się z nami skontaktować i wyjaśnić sytuację.

 1. Czy można zarezerwować miejsce na sylwestra?

Nie, sylwester to jeden z nielicznych dni w roku kiedy Chatka jest czynna tylko dla członków Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra”.

 1. Czy można zarezerwować pokój dwuosobowy z pościelą/śniadaniem/pełnym wyżywieniem?

Na Chatce nie mamy pościeli- trzeba posiadać własny śpiwór, nie wydajemy też posiłków- gotowanie we własnym zakresie. Można natomiast umówić się na obiad w „Agroturystyce u Danki”, prowadzonej przez p. Danutę Waszut. Agroturystyka znajduje się około 10 minut asfaltem od Chatki. Obiady są bardzo duże i baaaardzo dobre, polecamy! Kontakt: p. Danuta Waszut 604 956 924, Istebna 691

 1. 5. Czy na Chatkę można przychodzić tylko w określonych godzinach?

Nie, gdy Chatka jest otwarta można przyjść o każdej porze dnia i nocy. Raczej nie chodzimy wcześnie spać, ale w przypadku naprawdę późnej godziny należy dobijać się do drzwi.

 1. Czy na Chatkę można przyjść z psem?

Można. W takim przypadku wskazane jest spanie w pokoju na parterze.

 1. Czy jest możliwość wystawienia faktury za nocleg?

Nie ma takiej możliwości. Nie płacimy podatku VAT, a co za tym idzie, wystawiamy jedynie rachunki.

Regulamin

Chatka na Pietraszonce jest własnością Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Chatką opiekuje się Stowarzyszenie Akademicki Klub Turystyczny ”WATRA”.

Chatka jest otwarta dla wszystkich gości respektujących regulamin chatki.

 1. Każdy Gość powinien zameldować się u Gospodarza Chatki i stosować się do jego poleceń.
 2. Nocleg w Chatce podlega opłacie zgodnie z cennikiem.
 3. W pomieszczeniach Chatki wolno poruszać się tylko w obuwiu zmiennym.
 4. Gotować i przygotowywać posiłki można tylko w kuchni.
 5. Posiłki należy spożywać w salonie.
 6. Każda osoba na terenie Chatki zobowiązana jest do utrzymywania porządku i czystości.
 7. Zabrania się używania elektronicznego sprzętu grającego takiego jak radia, odtwarzacze mp3, telefony, laptopy itp.
 8. Na terenie Chatki AKT obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających oraz przebywanie w stanie wskazującym na ich użycie.
 9. Na terenie Chatki obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów poza wyznaczonymi miejscami.
 10. Osoby nie stosujące się do w/w regulaminu będą usuwane z Chatki.
 11. Pozostawianie napisów w miejscach innych niż Kronika karane będzie grzywną, 100 zł od każdego wyrazu.

O sprawach nieregulowanych niniejszym regulaminem decyduje Kierownik Chatki AKT.

Przekroczenie progu Chatki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Wspieraj Chatkę

Chatka AKT na Pietraszonce jest prowadzona na zasadach non profit, czyli wszystko co wydacie w Chatce zostaje przez nas przeznaczone na potrzeby Chatki. Obsługi są pełnione na zasadach wolontariatu i to przy zrzeczeniu się większości przysługujących z tego tytułu uprawnień (czyli zwrotów kosztów dojazdu i większości przysługującej ustawowo diety).

Ceny w Chatce są wyjątkowo niskie, w tym momencie na wielu polach namiotowych noclegi są o wiele droższe niż u nas. Po opłaceniu rachunków, zakupie węgla i drewna, wykonaniu niezbędnych napraw, nie pozostaje nam za dużo na kolejne większe i mniejsze remonty.

Dlatego chcielibyśmy Was prosić, drodzy Przyjaciele Chatki o przekazywanie na rzecz Chatki drobnych „datków na herbatki” do zielonego dinozaura w kuchni. Zachęcamy również do kupowania koszulek, śpiewników i widokówek. Są one świetną pamiątką z pobytu na Chatce.

Dodatkowo możesz wesprzeć Chatkę przekazując jej:

 • książki
 • gry planszowe
 • sprawne instrumenty muzyczne

Informacje kontaktowe

Telefon: 793 078 887 (jako, że Zastępca Kierownika Chatki pełni różne obowiązki, radzimy dzwonić po godz. 17:oo)

E-mail: watra.chatka@gmail.com

Profil na Facebook’u: http://www.facebook.com/ChatkaAKT