CHATKA AKT

Serdecznie zapraszamy do Chatki AKT na Pietraszonce w Istebnej.

Masz ochotę uciec przed cywilizacją i przejść się po górach?
A może chętnie posiedzisz wieczorem przy kominku, albo przyłączysz się do wspólnego brzdąkania na gitarze? Jeśli tak – trudno o lepsze miejsce!

Chatka prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny Watra, działający przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach od 50 lat i jest jednym z nielicznych takich miejsc w Beskidzie Śląskim.

W ciągu roku ruszamy z obsługą w każdy piątek wieczorem i działamy aż do niedzielnego popołudnia. W czasie ferii (ferie studenckie + ferie szkolne w woj. śląskim) i wakacji (lipiec, sierpień, wrzesień) przyjmujemy gości przez cały tydzień.

!!!Uwaga!!! Wszystkie terminy kiedy chatka jest czynna możesz potwierdzić zaglądając do naszego terminarza. Chatka jest zamknięta kiedy nie ma informacji o obsłudze lub kiedy jest informacja, że w dane dni jest ona właśnie zamknięta.

 Zapewniamy:

 • Około 50 miejsc do spania- należy mieć własne śpiwory, a w przypadku większych imprez warto zaopatrzyć się w karimatę
 • Pełen aneks kuchenny- kuchnia zaopatrzona jest w lodówkę i piec oraz wszelkie potrzebne naczynia- garnki, kubki, talerze, patelnie, miski i sztućce
 • Bieżącą wodę w kranie- w odpowiednich porach także ciepłą
 • Dwa prysznice- jeden w chatkowej łazience, drugi- na dworze(prysznic słoneczny)
 • Palenisko
 • Dostęp do instrumentów- gitary
 • Niesamowitą atmosferę około 150-letniej górskiej chaty
 • Brak dóbr cywilizacyjnych – w Chatce obowiązuje zakaz słuchania muzyki z odtwarzaczy, używanie komputerów ograniczamy do niezbędnego minimum, o TV itp. należy kategorycznie zapomnieć

Rezerwacje

Zarezerwować nocleg może każdy. Rezerwacje są obowiązkowe dla grup powyżej 5 osób(chodzi o to żebyście na pewno mieli zapewnione miejsce).

Oczywiście do Chatki można przyjechać w ciemno i miejsce na pewno się znajdzie, noclegu nie odmówimy nikomu, jednak w przypadku trafienia na np. większą imprezę należy liczyć się ze spaniem na glebie.

Jak zarezerwować miejsca na chatce:

 1. Zadzwoń na numer chatkowy: 793 078 887. Jako, że Zastępca Kierownika Chatki pełni różne obowiązki, radzimy dzwonić po godz. 17.
 2. Napisz maila: watra.chatka@gmail.com
 3. Napisz na Chatkowego facebook’a: https://www.facebook.com/ChatkaAKT

W wiadomościach podajemy swoje nazwisko, ilość osób, dokładny termin pobytu oraz nr kontaktowy.

 

Cennik

Ceny noclegów (od osoby):

Dzieci przed rozpoczęciem szkoły 0 zł
Ulgowy (uczący się / do 26 roku życia) 13 zł
Normalny 15 zł
Bokówka (mały pokoik dwuosobowy, opłata od osoby) 17 zł
Namiot/gleba 5 zł

Terminarz Chatkowy

Wszelkie informacje o tym czy nasza Chatka jest otwarta czy zamknięta znajdziecie poniżej. W terminarzu sprawdzicie też swoją rezerwację i ilość osób mających zarezerwowany nocleg w danym terminie.

Dojazd

Do Chatki można dotrzeć na kilka sposobów.

Najlepszym dojściem do chatki jest zielony szlak zaczynający się na dworcu kolejowym w Wiśle Głębce, prowadzący na Kubalonkę skąd rozpoczyna się szlak czerwony przez przełęcz Szarcula i Stecówkę. Za Stecówką można skorzystać ze skrótu chatkowego, oznaczonego niebiesko- białymi znakami(odbicie w prawo od czerwonego szlaku na Baranią Górę). Wisła Głębce- Chatka AKT: około 2,5 h.

Tuż przy Chatce biegnie zielony szlak pieszy z Istebnej-Tartaku(skręt w lewo przed Biedronką), który biegnie przy Chatce, a który prowadzi do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą.

Od strony Koniakowa dojście na Chatkę niebieskim szlakiem zajmie nam ok. 1,5h.

W odległości około 15 min marszu od Chatki znajduje się węzeł szlaków na górze Karolówka:

niebieski szlak pieszy – z Koniakowa na Baranią Górę,

zielony szlak pieszy – z Istebnej na Baranią Górę (wspomniany powyżej),

czarny szlak pieszy – szlak łącznikowy pomiędzy Karolówką, a  czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Jest też oczywiście możliwość dojazdu własnym samochodem. W Istebnej obok stacji benzynowej(przed Biedronką) skręcamy w lewo i jadąc asfaltem(zielony szlak pieszy) obok ośrodków narciarskich Zagroń, Złoty Groń cały czas prosto, dojeżdżamy po kilkunastu minutach do Chatki(około 8 km). Z racji małej ilości miejsc parkingowych polecamy dojście na własnych nogach.

W okolicy

Barania Góra i schronisko na Przysłopie – Od Chatki idziemy pół godziny zielonym szlakiem  do schroniska na Przysłopie. Tam możemy zwiedzić Izbę Leśną z wieloma gatunkami okolicznych roślin i zwierząt. Następnie wchodzimy na czerwony szlak  i po godzinie stajemy na szczycie Baraniej Góry.

Stecówka – Po wyjściu z Chatki skręcamy w lewo asfaltem, po około 30 minutach odbijamy w prawo na niebiesko- biały szlak chatkowy. Gdy dojdziemy do asfaltu i kapliczki skręcamy w prawo i następnie w lewo asfaltem dochodzimy do celu. Na Stecówce zobaczyć możemy odbudowany zabytkowy drewniany Kościół.

Koniaków – Najpierw wchodzimy szlakiem zielonym  na Karolówkę. Skręcamy na szlak niebieski . Po prawie dwugodzinnym spacerze znajdujemy się w pobliżu Ochodzitej. Znajduje się na niej punkt widokowy. W Koniakowie możemy zwiedzić muzeum koronki (Koniaków 505).

Idąc asfaltem(zielony szlak) po około 1.5 h dotrzemy do działających w zimie dwóch wyciągów narciarskich: Zagroń, Złoty Groń

Idąc asfaltem w lewo(około 10 minut) możemy zajść także do „Agroturystyki u Danki”- Istebna 691(duży dom po lewej stronie drogi) i po wcześniejszym umówieniu zjeść pyszny domowy obiad. Agroturystyka prowadzona jest przez p. Danutę Waszut. Kontakt: 604 956 924.

W Istebnej (Wilcze) 340 można zwiedzić Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki.

Często zadawane pytania:

 1. Dlaczego pobieramy zaliczkę przy rezerwacji? 

Pobieramy ją aby mieć pewność, że grupa, która dokonała rezerwacji na pewno pojawi się na miejscu. W przeszłości bowiem zdarzały się sytuacje, że grupa rezerwowała dużą ilość miejsc noclegowych i bez odwołania rezerwacji nie przychodziła na Chatkę.

 1. Czy można odzyskać pieniądze za niewykorzystaną rezerwację? 

Oczywiście. Wystarczy się z nami skontaktować i wyjaśnić sytuację.

 1. Czy można zarezerwować miejsce na sylwestra?

Nie, sylwester to jeden z nielicznych dni w roku kiedy Chatka jest czynna tylko dla członków Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra”.

 1. Czy można zarezerwować pokój dwuosobowy z pościelą/śniadaniem/pełnym wyżywieniem?

Na Chatce nie mamy pościeli- trzeba posiadać własny śpiwór, nie wydajemy też posiłków- gotowanie we własnym zakresie. Można natomiast umówić się na obiad w „Agroturystyce u Danki”, prowadzonej przez p. Danutę Waszut. Agroturystyka znajduje się około 10 minut asfaltem od Chatki. Obiady są bardzo duże i baaaardzo dobre, polecamy! Kontakt: p. Danuta Waszut 604 956 924, Istebna 691

 1. 5. Czy na Chatkę można przychodzić tylko w określonych godzinach?

Nie, gdy Chatka jest otwarta można przyjść o każdej porze dnia i nocy. Raczej nie chodzimy wcześnie spać, ale w przypadku naprawdę późnej godziny należy dobijać się do drzwi.

 1. Czy na Chatkę można przyjść z psem?

Można. W takim przypadku wskazane jest spanie w pokoju na parterze.

 1. Czy jest możliwość wystawienia faktury za nocleg?

Nie ma takiej możliwości. Nie płacimy podatku VAT, a co za tym idzie, wystawiamy jedynie rachunki.

Regulamin

Chatka na Pietraszonce jest własnością Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Chatką opiekuje się Stowarzyszenie Akademicki Klub Turystyczny ”WATRA”.

Chatka jest otwarta dla wszystkich gości respektujących regulamin chatki.

 1. Każdy Gość powinien zameldować się u Gospodarza Chatki i stosować się do jego poleceń.
 2. Nocleg w Chatce podlega opłacie zgodnie z cennikiem.
 3. W pomieszczeniach Chatki wolno poruszać się tylko w obuwiu zmiennym.
 4. Gotować i przygotowywać posiłki można tylko w kuchni.
 5. Posiłki należy spożywać w salonie.
 6. Każda osoba na terenie Chatki zobowiązana jest do utrzymywania porządku i czystości.
 7. Zabrania się używania elektronicznego sprzętu grającego takiego jak radia, odtwarzacze mp3, telefony, laptopy itp.
 8. Na terenie Chatki AKT obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających oraz przebywanie w stanie wskazującym na ich użycie.
 9. Na terenie Chatki obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów poza wyznaczonymi miejscami.
 10. Osoby nie stosujące się do w/w regulaminu będą usuwane z Chatki.
 11. Pozostawianie napisów w miejscach innych niż Kronika karane będzie grzywną, 100 zł od każdego wyrazu.

O sprawach nieregulowanych niniejszym regulaminem decyduje Kierownik Chatki AKT.

Przekroczenie progu Chatki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Wspieraj Chatkę

Chatka AKT na Pietraszonce jest prowadzona na zasadach non profit, czyli wszystko co wydacie w Chatce zostaje przez nas przeznaczone na potrzeby Chatki. Obsługi są pełnione na zasadach wolontariatu i to przy zrzeczeniu się większości przysługujących z tego tytułu uprawnień (czyli zwrotów kosztów dojazdu i większości przysługującej ustawowo diety).

Ceny w Chatce są wyjątkowo niskie, w tym momencie na wielu polach namiotowych noclegi są o wiele droższe niż u nas. Po opłaceniu rachunków, zakupie węgla i drewna, wykonaniu niezbędnych napraw, nie pozostaje nam za dużo na kolejne większe i mniejsze remonty.

Dlatego chcielibyśmy Was prosić, drodzy Przyjaciele Chatki o przekazywanie na rzecz Chatki drobnych „datków na herbatki” do zielonego dinozaura w kuchni. Zachęcamy również do kupowania koszulek, śpiewników i widokówek. Są one świetną pamiątką z pobytu na Chatce.

Dodatkowo możesz wesprzeć Chatkę przekazując jej:

 • książki
 • gry planszowe
 • sprawne instrumenty muzyczne

Informacje kontaktowe

Telefon: 793 078 887 (jako, że Zastępca Kierownika Chatki pełni różne obowiązki, radzimy dzwonić po godz. 17:oo)

E-mail: watra.chatka@gmail.com

Profil na Facebook’u: http://www.facebook.com/ChatkaAKT