KTW 2018: Skitoury

W ostatni weekend odbył się wyjazd skiturowy w ramach KTW 2018 na którym poruszaliśmy zagadnienia turystyki górskiej w wydaniu zimowym.
Współpraca z wypożyczalnią Bjørn to ski umożliwiła nam działanie na profesjonalnym sprzęcie skiturowym, a lawinowe ABC dało nam szansę zaprezentowania podstawowego ratownictwa lawinowego. Dzięki uprzejmości Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach mieliśmy świetne pole do ćwiczeń w rejonie Bazy Namiotowej na Hali Górowej, gdzie mimo wiosny w dolinach trzymała jeszcze zima.
W wyjeździe wzięło udział 19 kursantów, dla których było to pierwsze w życiu bacowanie (I to zimą!).
Podział na dwie grupy zadaniowe nie pozwolił się nikomu nudzić. W czasie kiedy jedna grupa stawiała swoje pierwsze kroki na turach, druga pod okiem Małego ćwiczyła zjazdy na czekanie, oraz budowę stanowisk asekuracyjnych w śniegu.
Wieczorem przy akompaniamencie gitary przedstawiliśmy też dwie metody wydostawania się o własnych siłach ze szczeliny lodowej.
W niedzielę rano co ambitniejsi udali się na Pilsko. Po śniadaniu zaprezentowaliśmy zasady poszukiwań za pomocą detektora i sondy w przypadku porwania człowieka przez lawinę.
Podczas powrotu chętni zarówno z kursu jak i z klubu założyli jeszcze narty i pofoczyli na Halę Miziową. Niestety wiosna w natarciu ukróciła nam radość ze zjazdu żółtym szlakiem do samochodów, gdyż śnieg szybciej spływał niż my zjeżdżaliśmy i na wysokości 1100 m.n.p.m. musieliśmy zdjąć narty i do samego dołu taszczyć je pod pachą. 15 stopni na plusie w Korbielowie jednoznacznie wskazuje, że prawdopodobnie był to ostatni weekend na Skitury w tym roku.

Jeszcze raz podziękowania dla:
BJORN TO SKI – http://www.bjorn.ski/
SKPB Katowice – http://www.skpb.org/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *