Wielkanoc 2018

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/21/16/26/jesus-2665915_960_720.jpg

 

Zdrowych, radosnych nadchodzących Świąt Wielkanocnych,  spokojnych chwil spędzonych wśród najbliższych. Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły na każdą chwilę dnia 🙂

Życzy Zarząd AKT Watra

Slajdowisko: Karpaty w kalejdoskopie

Zapraszamy na slajdowisko, którego nie zapomnicie, czyli spotkanie z Dariuszem „Dzidą” Czerniakiem, który opowie nam o Karpatach. Będzie o ich geografii i etnografii, i nie zabraknie wielu ciekawostek. Posłuchamy także o przygodach, jakie spotkały naszego Gościa, podczas wielu podróży w tamte rejony 🙂

Gdzie? Sala Teatralna w CKS Mrowisko
Kiedy? 4.04.2018 (ŚRODA!) godz. 18.30

~~
Dariusz „Dzida” Czerniak to wieloletni aktywny członek AKT „WATRA”, współautor przewodnika „Rumunia. Praktyczny przewodnik Pascal”

KTW 2018: Skitoury

W ostatni weekend odbył się wyjazd skiturowy w ramach KTW 2018 na którym poruszaliśmy zagadnienia turystyki górskiej w wydaniu zimowym.
Współpraca z wypożyczalnią Bjørn to ski umożliwiła nam działanie na profesjonalnym sprzęcie skiturowym, a lawinowe ABC dało nam szansę zaprezentowania podstawowego ratownictwa lawinowego. Dzięki uprzejmości Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach mieliśmy świetne pole do ćwiczeń w rejonie Bazy Namiotowej na Hali Górowej, gdzie mimo wiosny w dolinach trzymała jeszcze zima.
W wyjeździe wzięło udział 19 kursantów, dla których było to pierwsze w życiu bacowanie (I to zimą!).
Podział na dwie grupy zadaniowe nie pozwolił się nikomu nudzić. W czasie kiedy jedna grupa stawiała swoje pierwsze kroki na turach, druga pod okiem Małego ćwiczyła zjazdy na czekanie, oraz budowę stanowisk asekuracyjnych w śniegu.
Wieczorem przy akompaniamencie gitary przedstawiliśmy też dwie metody wydostawania się o własnych siłach ze szczeliny lodowej.
W niedzielę rano co ambitniejsi udali się na Pilsko. Po śniadaniu zaprezentowaliśmy zasady poszukiwań za pomocą detektora i sondy w przypadku porwania człowieka przez lawinę.
Podczas powrotu chętni zarówno z kursu jak i z klubu założyli jeszcze narty i pofoczyli na Halę Miziową. Niestety wiosna w natarciu ukróciła nam radość ze zjazdu żółtym szlakiem do samochodów, gdyż śnieg szybciej spływał niż my zjeżdżaliśmy i na wysokości 1100 m.n.p.m. musieliśmy zdjąć narty i do samego dołu taszczyć je pod pachą. 15 stopni na plusie w Korbielowie jednoznacznie wskazuje, że prawdopodobnie był to ostatni weekend na Skitury w tym roku.

Jeszcze raz podziękowania dla:
BJORN TO SKI – http://www.bjorn.ski/
SKPB Katowice – http://www.skpb.org/

 

Slajdowisko: Nowa Zelandia: kraj kiwi i wulkanów

Czy 3 tygodnie wystarczą na zwiedzenie Nowej Zelandii?
Dlaczego przed wejściem do lasu trzeba umyć buty?
Jak smakuje siarka?
Dlaczego przed wyjazdem należy sprawdzić dokumenty, które zabieramy?
Co to jest kumara?
Czy można mieć własne jacuzzi na plaży?

Na te i inne pytania Paulina i Kamil postarają się odpowiedzieć podczas slajdowiska z ich podróży po Wyspie Północnej.

 

Łasunalia bacówkowe 2018

W zeszły weekend odbyły się 27 Łasunalia bacówkowe. Podczas nich miały miejsce zawody o Puchar Iwonki w zjeździe na karimacie.

Wszystko (albo prawie wszystko) co słodkie zjedzone, zwycięzcy Pucharu Iwonki wyłonieni, Przysłop Potócki odwiedzony!

smakołyki
zawody o puchar iwonki
przysłop potócki
zwyciężczyni pucharu iwonki

Kurs Turystyki Wszechstronnej 2018

Akademicki Klub Turystyczny WATRA zaprasza na 22 edycję Kursu Turystyki Wszechstronnej!

Co to takiego KTW?
Kurs Turystyki Wszechstronnej to cykl kilkunastu wyjazdów weekendowych oraz poprzedzających je wykładów-slajdowisk, podczas których uczestnicy mogą zapoznać się z tematyką kolejnej wyprawy.

Jeśli chcesz zwiedzić trochę kraju, poczuć w sobie żeglarza, przemierzać szlaki w Beskidach, w Gorcach i w Tatrach, przeżyć spływ kajakowy i rafting na górskiej rzece, opanować rozkładanie namiotu do perfekcji, spać w bacówkach, śpiewać do rana piosenki przy ognisku i zostać turystą kompletnym, którego podczas podróży nic nie jest w stanie zaskoczyć… To dobrze trafiłeś.

Ilość wyjazdów może przyprawić o zawrót głowy ale bez obaw!
Podczas wyjazdów tniemy koszty tak by nie obciążały za bardzo studenckich kieszeni 🙂 Zapewniamy noclegi w warunkach turystycznych, a Ty musisz zadbać jedynie o bilet na pociąg i coś do jedzenia.

Koszt 100zł (dla studentów pierwszego roku 20% zniżki) obejmuje głównie:
• noclegi w Chatce AKT na Pietraszonce, w schroniskach i na polach biwakowych w czasie wszystkich wyjazdów kursowych,
• ubezpieczenie na każdym wyjeździe,
• korzystanie ze sprzętu biwakowego i specjalistycznego w czasie wyjazdów kursowych.

Spotkanie inauguracyjne odbędzie się 26 lutego o godzinie 18:30 
w CKS Mrowisko – ul. Pszczyńska 85, Gliwice.

Zapraszamy!

Więcej informacji u Kierownika kursu:
Marcin Skop
tel.: 512 875 225
e-mail: mrcnskop@gmail.com

https://www.facebook.com/events/1734453536625357/

Slajdowisko: Wśród wulkanów: Lanzarote, Bali i Islandia

Serdecznie zapraszamy na slajdowisko naszych klubowiczów, czyli Natalii i Piotrka, którzy w minionym roku odwiedzili między innymi Bali, Lanzarote i po raz kolejny Islandię.

Kilka słów od nich:

Lanzarote. Jedna z Wysp Kanaryjskich, zwana również „wyspą wulkanów”. Wakacje all inclusive, drinki z palemką na plaży… no cóż, nie tym razem. Z plecakiem i namiotem na plecach, korzystając m.in. z autostopu, przemierzyliśmy wyspę wzdłuż i wszerz – zajrzeliśmy do wnętrza wulkanu, spędziliśmy noc w kraterze, a krajobraz w dużej części bardziej przypomina księżyc.

Następną część naszego urlopu postanowiliśmy spędzić na Bali. Był czas na lenistwo jak i na ekstremalne doznania, czyli jazda skuterem po balijskich drogach. Nurkowaliśmy z diabłami morskimi i żółwiami, podziwialiśmy, hehe, wschód słońca ze szczytu wulkanu, spacerowaliśmy po polach ryżowych, dokarmialiśmy małpy i zwiedzaliśmy świątynie… dużo świątyń.

Z kolei na Islandii znaleźliśmy się drugi raz. Podobnie jak poprzednio, autostopem i z namiotem, lecz tym razem zapuściliśmy się na północ wyspy. Matka natura nas nie zawiodła i mieliśmy okazję podziwiać potężne wodospady, wulkaniczny krajobraz, zorzę… ale o samej Islandii raczej będzie dość krótko.

~Natalia i Piotrek