50-lecie Klubu

W grudniu 1960 r. w małej auli Wydziału Budownictwa odbyło się zebranie założycielskie Akademickiego Klubu Turystycznego. W 2010 r. świętowaliśmy pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia działalności naszego Klubu. Z tej okazji w weekend 10-12 grudnia 2010 odbył się uroczysty jubileusz, podczas którego każdy mógł się spotkać z przyjaciółmi ze swoich studenckich czasów, a my nieco młodsi członkowie Klubu mieliśmy wyjątkową okazję poznać przedstawicieli wszystkich pokoleń AKTowców oraz usłyszeć ich opowieści. Była to także okazja do bardzo krótkiego podsumowania tych ostatnich pięćdziesięciu lat.

Wasze wspomnienia

Każdy z nas mógł usłyszeć sporo jednak, ciągle chcielibyśmy usłyszeć jeszcze więcej, dlatego zachęcamy wszystkich do spisywania swoich wspomnień i relacji z wypraw, wyjazdów, czy codzienności klubowej z czasów swojej działalności klubowej. Każdy tego typu materiał jest dla nas bardzo cenny i na pewno zostanie wykorzystany. Prosimy o przesyłanie materiałów archiwalnych na nasz adres mailowy:

Akcja "podaj kontakt"

W związku z kilkoma przeprowadzkami i brakami dokumentacji z niektórych okresów naszej działalności ciągle brakuje nam niektórych adresów korespondencyjnych. Jeśli w ostatnim czasie zmieniłaś/eś dane osobowe, adres zamieszkania, maila lub po prostu nie jesteś pewien czy mamy na Ciebie namiary, koniecznie się z nami skontaktuj!

Materiały z 50-lecia

Ostatnie 50 lat to wyjazd, podróże, przekraczanie kolejnych granic, odkrywanie nieznanych nam miejsc, jednak przede wszystkim to setki, czy wręcz tysiące, ludzi, którzy przetoczyli się przez nasz klub, jednak tylko około 1050 osób z tej rzeszy miało okazję nosić na piersi znaczek klubowy. Przyjęcie do klubu odbywa się podczas wyjazdu klubowego, najczęściej jest to Wiosna Gorczańska lub Złaz Księżycowy. Podczas uroczystości nowoprzyjęci składają przysięgę oraz próbują barszczyku by stać się prawdziwym gorczańskim zbójem.

Przyjęcie do klubu podczas sylwestra - 31.12.1988

Klub wiązał i wiąże ludzi nie tylko z turystyką, ale także ze sobą, każdy z nas w klubie poznał wielu przyjaciół, a część z nas swoją miłość. W czasie tych pięciu dekad wewnątrz klubu odbyło kilkanaście ślubów i wesel, sporo także mówi się o dzieciach „watrowych”, czyli owocach wewnątrz klubowej miłości. Co ciekawe wiele z tych osób podąża śladem swoich rodziców i również działa w klubie. Według statystyk, jakie były przygotowane z okazji jubileuszu około 9% członków klubu znalazło swoją drugą połówkę w watrze. Dzisiaj możemy się chwalić skutecznością wyższą niż nie jedno biuro matrymonialne.

Niestety po studiach przychodzi czas na nieco poważniejsze w pełni dorosłe życie. Wtedy to zdarza się, że trzeba podjąć decyzję o opuszczeniu naszego pięknego regionu, co w cale nie oznacza, że klubowe życie się kończy. Mimo tego, że klubowicze mieszkają w wielu zakątkach świata z większością z nich wciąż mamy kontakt, niektórzy mimo upływu lat i dużych odległości pojawiają się na naszych wspólnych wyjazdach.

Jednak „Watra” to nie usługi matrymonialne, a klub turystyczny i jednak to właśnie ta dziedzina dominuje w naszych działaniach. W tym miejscu nie da się opisać wszystkich wyjazdów, trudno by było wybrać nawet kilka tych najciekawszych. Spory kłopot miałaby osoba, której zadaniem byłoby wymienienie wszystkich dziedzin turystki, w jakich działali nasi przedstawiciele.

Wyjazdy AKT from Watra on Vimeo.

Jednym z najpopularniejszych typów wyjazdów są tzw. bacowania, czyli wyjazdy do opuszczonych szałasów i bacówek gdzieś w odległych od cywilizacji częściach gór. Przy okazji takich wyjazdów dużą popularność zyskała pulpa, czyli kultowe już w klubie danie.

Po za bacówkami, klubowicze często wybierają naszą Chatkę AKT na Pietraszonce. W tym miejscu chyba każdy, kto choć w najmniejszym stopniu zaznał życia klubowego musiał spędzić trochę swojego wolnego czasu. Chatka jest miejscem szczególnym i na jej temat można by napisać nie jedną książkę.

Z ostatnich lat warto odnotować różnego rodzaju niebanalne formy promocji klubu, między innymi tradycja nagrywania kaczuch w różnych miejscach świata podczas wyjazdów klubowych.

Dzięki dobrej promocji i przede wszystkim świetnemu pomysłowi w ciągu czternastu lat Kurs Turystyki Wszechstronnej, który jest dla klubu źródłem świeżej krwi, dorobił się swojej marki. Obecnie niemal bez reklamy znajdujemy dziesiątki chętnych, którzy w trakcie KTW chcą się pomęczyć w górach, powspinać na skałkach, zejść do jaskiń, popływać kajakiem i pontonem, pojeździć na rowerze i koniu, pożeglować, zanurkować czy też pojeździć na nartach.

Wszystko to nie mogłoby się odbyć bez ludzi, którzy tworzyli historię tego klubu. Przez lata każdy z klubowiczów dołożył swoją cegiełkę do sukcesu inicjatywy, jaką jest AKT, jednak w śród nas znalazły się osoby, które w szczególny sposób zasługują na wyróżnienie, są to ludzi działający w zarządzie, szczególnie aktywne oraz prezesi, na barkach, których spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zarządzanie klubem.

Wszyscy się cieszymy z tych 50 lat i mamy nadzieję, że się spotkamy na kolejnym jubileuszu klubu!