Akademicki Klub Turystyczny WATRA

Chatka AKT na Pietraszonce

Czego możesz się spodziewać?

Zobacz

Cennik

Noclegi po długiej wycieczce

Oferujemy nocleg w warunkach turystycznych dla każdego turysty. W związku z czym nie ma konieczności rezerwowania noclegu dla mniejszych grup (do 9 osób). W przypadku bardzo dużej ilości osób należy się liczyć z możliwym spaniem na glebie.

Saloon

W naszym saloonie zawsze coś się dzieje. Razem jemy, śpiewamy i gramy na gitarach o każdej porze dnia i (też) nocy.

Klimat górskiej chaty

Nasza Chatka ma ponad 150 lat i jest w większości zbudowana z drewna. Czuć w niej klimat dawnych czasów.

Ogólnodostępna kuchnia

W naszej Chatce jest w pełni wyposażona kuchnia, z której można korzystać. Mamy lodówkę, kuchenkę, naczynia i garnki. Prosimy jedynie po sobie posprzątać i pozmywać!

Warunki noclegowe

W Chatce znajduje się około 50 miejsc noclegowych: na łóżkach lub materacach. Przy Chatce można również rozstawić namiot.

Parking

Na drodze powyżej Chatki jest możliwość zaparkowania kilku samochodów. Ponadto można zaparkować przy skrzyżowaniu na Stecówce. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych zachęcamy do przyjścia pieszo.

Ul - nasz wychodek z widokiem na góry

Toaleta (nazywana Ulem) znajduje się na zewnątrz. Wewnątrz Chatki nie ma toalety, jest jedynie łazienka.

Prysznic

W Chatce zapewniamy zimną wodę, natomiast ciepła woda jest tylko w określonych porach, a jej ilość jest ograniczona. W okresie letnim uruchamiamy zewnętrzny prysznic z baterią słoneczną.

O nas

Chatka AKT na Pietraszonce - to miejsce łączy pokolenia

Jak do nas trafić?

Ze szlaku

W pobliżu znajduje się kilka szlaków górskich - z Wisły, Istebnej, Szczyrku oraz Węgierskiej Górki. Zaplanuj trasę i wpadnij do nas na nocleg albo herbatę!

Pociągiem

Najbliższa stacja kolejowa to Wisła Głębce, stamtąd należy przejść do Chatki szlakiem zielonym, czerwonym i na końcu chatkowym.

Samochodem

Na drodze nad Chatką można pozostawić samochód, jednakże liczba miejsc parkingowych jest tam ograniczona. Prosimy nie parkować na miejscach oznaczonych jako prywatne

Szanowny Turysto

Zasady panujące w Chatce

Wszystkich przybywających obowiązuje kilka zasad. Niezależnie czy wpadasz tylko na herbatę, czy zostajesz na nocleg, przekraczając próg Chatki, musisz się do nich zastosować. Życzymy przyjemnego wypoczynku!

Zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów

W środku oraz w bliskim otoczeniu Chatki nie można spożywać alkoholu ani palić papierosów. Dopuszczalne jest umiarkowane i rozsądne spożywanie alkoholu przy ognisku.

Zmień buty, nie zapomnij kapci!

Wchodząc do Chatki, przebierz buty na kapcie lub klapki. Nie wolno wchodzić do środka w obuwiu zewnętrznym.

Jedzenie przygotowywujemy w kuchni, a jemy w salonie

Jedzenie przechowuj w lodówce lub na haku w kuchni. Jemy natomiast we wspólnym saloonie. Prosimy o niewnoszenie jedzenia do innych pomieszczeń.

Sprzątamy po sobie

Gdy skończysz gotować w kuchni – pozmywaj po sobie i posprzątaj. Każda osoba w Chatce jest zobowiązana utrzymywać czystość. Bardzo prosimy również o zabieranie ze sobą całego jedzenia, które się przywiozło, aby nic nie pozostało na koniec chatkowej obsługi, nie zepsuło się i nie wylądowało w koszu.

Śmieci zabieramy ze sobą

Prosimy zabierz worki na śmieci i weź swoje śmieci ze sobą gdy będziesz opuszczać Chatkę. W końcu opróżnione butelki i plastik są lżejsze!

Nie słuchamy muzyki z urządzeń elektronicznych

W Chatce słuchamy głównie dźwięków gitary i śpiewów.

Brak ciszy nocnej

W Chatce nie obowiązuje cisza nocna, a to oznacza, że można spodziewać się grania na gitarze i śpiewów nawet w nocy. Warto więc zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.

maciek_rzepka

Maciek Rzepka

Kierownik Chatki
W środku

Jak wygląda wnętrze Chatki?

Salon – tutaj jemy, gramy na gitarach i śpiewamy do samego rana.
Kuchnia jest w pełni wyposażona i ogólnodostępna, mamy lodówkę, czajnik, kuchenkę i naczynia oraz kubki.
Waletówka to pokój sypialny na parterze. Znajduje się w nim 10 łóżek.
Prezesówka to pokój sypialny na piętrze po lewej stronie od schodów. Jest tu 8 łóżek.
Szpakówka to pokój na strychu z materacami. Wchodzi się do niego po drabince po lewej stronie od schodów.
Turówka to pokój znajdujący się naprzeciwko Szpakówki, wchodzi się do niego po drabince po prawej stronie od schodów.
Purpurowa to jedna z tzw. bokówek, czyli pokoi dla 2 osób.
Błękitna to kolejna bokówka, czyli pokój dla 2 osób.
Łazienka znajduje się na parterze po prawej stronie. W odpowiednich porach z kranów będzie lecieć ciepła woda, w innym przypadku będzie tylko zimna. Jest tu prysznic oraz umywalki.
Na zewnątrz

A tak wygląda otoczenie Chatki

Piękne widoki z Prezesówki w ciepły, letni dzień. Przed Chatką są lubieżniki (ławki), na których można sobie zjeść śniadanie czy obiad.
Grzęda to pomieszczenie znajdujące się w budynku obok Chatki. Wchodzi się tam po drabince. Cena noclegu na Grzędzie jest niższa niż w przypadku noclegu wewnątrz Chatki.
A tak Grzęda wygląda w środku, Grzęda nie ma ogrzewania, w zimne noce dajemy tu farelkę, w letnie noce to jedno z bardziej obleganych miejsc, bo jest tu bardzo przyjemnie.
Ul to nasz wychodek (toaleta), znajduje się na zewnątrz. W Ulu jest okienko z widokiem na góry oraz zachody słońca! Wewnątrz Chatki nie ma toalety.
FAQ

Często zadawane pytania

Chatka AKT na Pietraszonce to schron turystyczny, który oferuje turystom nocleg w Beskidzie Śląskim. Można do nas też przyjść na herbatę, odpocząć na trasie i zrelaksować się. Chatka jest zarządzana przez Akademicki Klub Turystyczny Watra z siedzibą w Gliwicach.

Nocujący w Chatce mogą skorzystać z materaców, zabieranie ze sobą karimaty nie jest konieczne. Należy jednak mieć ze sobą śpiwór, ponieważ nie oferujemy pościeli. 

W Chatce cały czas jest dostępna zimna woda, a ciepła woda jest dostępna okresami, gdy palimy w piecu i gdy woda się nagrzeje, ilość takiej wody jest ograniczona. Gdy palimy w piecu, uruchamia się też ogrzewanie w grzejnikach oraz komin, który grzeje całą Chatkę. W bokówkach są też grzejniki elektryczne. 

Dla nas wywóz śmieci co kilka miesięcy to poważny problem, wymaga dużego nakładu pieniężnego oraz mobilizacji wielu osób. 

Bardzo prosimy, dla Was to nie problem wziąć te kilka opakowań plastikowych czy butelek. Dla nas wywiezienie 200-300 worków 100 litrowych to skomplikowana operacja.

Jesteśmy otwarci w:

  • każdy weekend od piątku wieczora do niedzieli, około południa (dokładne godziny zależą od osób obsługujących Chatkę w danym terminie);
  • codziennie w wakacje od początku lipca do końca sierpnia;
  • ferie zimowe na Śląsku.

O zamknięciach Chatki informujemy na bieżąco na profilu facebookowym Chatki.

Uwaga: godziny otwarcia Chatki są zmienne i zależą od obsługi. W piątki są to zazwyczaj godziny wieczorne, pomiędzy 18:00 a 21:00. Prosimy o wyrozumiałość, obsługi działają na zasadzie wolontariatu.

Tak, chatkowe pokoje (oprócz bokówek) są wieloosobowe i koedukacyjne.

Nie prowadzimy gastronomii. Udostępniamy w pełni wyposażoną kuchnię, w której można zrobić sobie obiad. Nie sprzedajemy również żadnych napojów, w tym alkoholu. Naszych gości witamy herbatą 🙂 A jeśli chcą wesprzeć naszą Chatkę, mogą za herbatę wrzucić datki do naszej skarbonki. 

Kuchnia jest w pełni wyposażona, mamy sztućce, talerze głębokie i płytkie, garnki w różnych rozmiarach, kilka patelni oraz kubki. W kuchni można samodzielnie przygotować sobie herbatę lub kawę, ugotować obiad na kuchence gazowej z czterema palnikami lub na palącym się piecu. Podczas gotowania można skorzystać z dostępnych przypraw. Dla naszych Gości jest również dostępna lodówka, ale miejsce w niej jest ograniczone, stąd proponujemy nie zabierać zbyt wiele jedzenia, które musi trafić do lodówki.

Podczas opuszczania Chatki prosimy o zabieranie ze sobą całego jedzenia, które się przywiozło, aby nie zmarnowało się, kiedy Chatka będzie zamknięta po weekendzie. 

 

W Chatce nie ma na stałe zatrudnionych pracowników, dlatego też w każdy weekend przyjeżdżają  do niej wolontariusze, pilnujący Chatki, zbierający opłaty i utrzymujący porządek. Wolontariusze to członkowie AKT Watra oraz sympatycy Klubu i Chatki.

Osoby mające obsługę to najczęściej pracujący lub studiujący, dlatego prosimy o wyrozumiałość w kwestii otwarcia Chatki w piątek: mogą to być godziny wieczorne, pomiędzy 18:00 a 21:00. Turystów przyjeżdżających na nocleg już w piątek zachęcamy do kontaktu poprzez fanpage na FB lub numer telefonu: 793 078 754 w celu ustalenia godziny otwracia Chatki. 

Bokówka to pokój przeznaczony dla 1-2 osób. Obydwie bokówki znajdują się na piętrze oraz mają nieco wyższą cenę za osobę. 

Grzęda to pomieszczenie znajdujące się poza Chatką, w którym może spać kilka osób. Nie jest ogrzewane, dlatego raczej nie jest wybierane jako nocleg zimą, a wiosną i jesienią można skorzystać tam z farelki. W okresie letnim jest to bardzo popularne miejsce, bo nie jest tam zbyt ciepło.

Gleba to nocleg na ziemi na własnej karimacie, bez materaca. Gleba jest tańsza od zwykłego noclegu w Chatce.

W sprawach rezerwacji lub pilnych prosimy dzwonić na numer telefonu – 793 078 754. Prosimy dzwonić w godzinach 17-21. Osoby odbierające telefon Chatkowy to osoby pracujące lub studiujące. W razie pytań oraz innych sprawach niepilnych odpisujemy na naszym fanpage’u na FB oraz na maile watra.chatka@gmail.com . Zapraszamy na naszą stronę kontaktu, na której znajdziecie wszystkie możliwości kontaktu.

Wcześniejsza rezerwacja obejmuje grupy od 10 osób. Nocleg można zarezerwować przez formularz.

Grupy do 9 osób nie muszą dokonywać wcześniejszej rezerwacji. 

Można to zrobić przez ten sam formularz, którym  rezerwowało się nocleg. Należy wybrać opcję “zmień” lub “odwołaj rezerwację”.

Nie, staramy się ograniczać rezerwacje do ok. 50 osób. Zawsze przyjeżdżają jeszcze osoby indywidualne, które nie rezerwują noclegu i dla nich też musimy znaleźć miejsce. 

W weekendy obsługi dojeżdżają do Chatki w godzinach bliżej wieczornych, około godziny 19-22. Co oznacza, że jeżeli przyjedziecie do Chatki w godzinach rannych lub po południowych to po prostu Chatka będzie jeszcze zamknięta, w takich wyjątkowych sytuacjach prosimy o zadzwonienie na numer chatkowy – 793 078 754.

Wyjątkiem jest kiedy obsługa jest w tygodniu lub napiszemy na naszym fanpejdżu, że obsługa będzie tego dnia aż tak wcześnie.

Tak, prosimy o rezerwację bokówki przez formularz. Mamy nadzieję, że weekend się uda!

Bokówka to pokój przeznaczony dla 1-2 osób. Obydwie bokówki znajdują się na piętrze oraz mają nieco wyższą cenę za osobę. 

Tak, psy są mile widziane. Prosimy o wcześniejszy kontakt, ponieważ dla osób z psami zalecamy spanie w Waletówce – pokoju na parterze.

Podczas pobytu z psem na Chatce prosimy o przypilnowanie pupila (szczególnie w przypadku większej liczby gości) oraz zachowanie czystości. 

Tak, prawdopodobnie ktoś jeszcze nie będzie spał o tej godzinie i będzie można dostać nocleg. Jeżeli Chatka byłaby zamknięta, to można się dobijać.

Najłatwiej zaparkować na skrzyżowaniu na Stecówkę, jest tam miejsce na kilka samochodów. Do Chatki jest to spacer 15-25 minut drogą po asfalcie.

Nie, jesteśmy schronem turystycznym, a nie hotelem i zobowiązujemy się, że udzielimy noclegu wszystkim, którzy przyjdą ze szlaku. Staramy się nie mieszać grup, jednak czasami musimy, żeby wszyscy mogli się pomieścić.

Nie, nie praktykujemy wynajmowania całego obiektu. Chatka to schron turystyczny i ma dawać schronienie ludziom w górach.

Nie, niestety Chatka nie jest dostosowana do poruszania się na wózku inwalidzkim.

Cennik

Ile kosztuje nocleg w Chatce?

Wszystkie ceny są liczone za osobę, nie liczymy osobno namiotów.
Płatność na miejscu tylko gotówką, jest możliwość zapłaty przelewem na numer konta
60 2030 0045 1110 0000 0259 7170
W tytule przelewu prosimy o poprawny opis, np. "Imię i Nazwisko rezerwującego", "Datki dla Chatki" lub "Darowizna".
Grupy (min. 10 osób) wymagają rezerwacji oraz bezzwrotnej przedpłaty 100%.

Normalny

25 zł os.

Ulgowy (uczeń, student)

20 zł os.

Klubowicz AKT Watra/SKPB Katowice

15 zł os.

Namiot / Gleba / Grzęda

15 zł os.

Bokówka

30 zł os.

Bezpłatny nocleg*

0 zł os.

*Bezpłatny nocleg:

  • honorowi Watrowicze,
  • byli kierownicy chatki,
  • Zarząd Watry,
  • Watrowicz Zasłużony (Lista Chwały),
  • Watrowicz student,
  • Kursanci Kursu Turystyki Wszechstronnej,
  • Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia,
  • dzieci przed rozpoczęciem edukacji szkolnej.